Spisy uprawnionych do głosowania w Głosowaniu Ludowym [Referendum] wg obwodów głosowania 30 VI 1946 r. znajdują się w łódzkim oddziale AP na ul. Kościuszki. Po zaprzyjaźnieniu się z archiwum na Placu Wolności trudno było mi się przestawić.
Zacznijmy może od inwentarza, który okazał się dosyć żmudny w użytkowaniu. Ulice pogrupowane są wg obwodów głosowania. W nich uszeregowane alfabetycznie. Przy każdej poszukiwanej ulicy zastanawiałam się czy odszukałam ją już we wszystkich możliwych obwodach, czy też gdzieś mi się jej jakiś kawałek zawieruszył. Niestety twórcy inwentarza nie pomyśleli również o zaznaczeniu przedziału numerów danej ulicy w obwodzie (mogłabym zamówić co najmniej 5 tomów mniej). Na początku każdego tomu znajduje się (często szczątkowy) spis ulic i numerów zamieszczonych w tomie. W niektórych zdarza się również lista ulic i numerów, których w tomie brakuje (niestety ulica Łagiewnicka powyżej numeru 100 została bardzo mocno okrojona).
Na kartach o tytule "Spis kontrolny mieszkańców, którzy będą mieli prawo głosu w głosowaniu ludowym", ułożonych wg ulicy i numeru domu, można znaleźć informacje takie jak: nazwisko, imię, data urodzenia, zawód i od kiedy mieszka w domu. Są również uwagi, ale nie zaobserwowałam jakiego typu informacje są tam zapisane.
W każdym razie nie powinnam mówić nic złego na ten spis ponieważ na jego kartach (w tomach o sygnaturach 162 i 167) udało mi się odnaleźć moich dziadków oraz prababcię z córkami. Radość tym większa, że prababci nie udało mi się znaleźć w Krajowych Księgach Ruchu Ludności (możliwe, że źle pamiętam rozwinięcie skrótu KKRL), ani w żadnych innych księgach. Bardzo ciekawą informacją okazało się "od kiedy mieszka w domu". Okazuje się, że albo legendy rodzinne się mijają z prawdą, albo mijał się z prawdą ktoś przy spisie. Legendy głoszą, że prababcia mieszkała w tym domu już w czasie okupacji. W spisie natomiast jak wół stoi 25.05.1945. No nic. Osobiście bardziej wierzę spisowi. Oczywiście bezcenne są również informacje o zawodzie mojego dziadka, które podobno w każdym miejscu są inne. Tutaj - ślusarz. Gdzie indziej - plastyk, planista.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz